понеділок, 30 вересня 2019 р.

Про результати ТЮБ-2019


У 2019-2020 навчальному році до участі в обласному етапі турніру юних біологів  зареєструвалися  17 команд.  У турнірних боях взяли участь 16 команд. За результатами двох турів інтелектуальних змагань перемогу здобула команда Хмельницького обласного ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради «Ерпента-2»
 (вчитель Гусак С.Г.).






Дипломи ІІ ступеня здобули:
 збірна команда Полонської ОТГ «ДНК»;
збірна команда «Dream Team»;
збірна команда м.Камянця-Подільського «Лідер»;
команда СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м.Хмельницького  «Cerebrum».

Дипломи ІІІ ступеня здобули:

збірна команда м. Славути «Верес»;
збірна команда  м. Хмельницького  «Адреналін»;
збірна команда м.Нетішина «Спрут-2»;
команда Новоушицької ОТГ «Драйв».

Вітаємо переможців і призерів! Висловлюємо щиру подяку вчителям біології за їхній титанічний труд у підготовці команд до змагань! Щиро бажаємо на наступний рік перемог усім учасникам турніру.






четвер, 26 вересня 2019 р.

ТЮБ

Наказ про обласний турнір №342-од  виставлено у папці "ТЮБ-2019" на сторінці Олімпіади

вівторок, 24 вересня 2019 р.

ІІ Всеукраїнський урок доброти


 На виконання  листа Директорату дошкільної та шкільної освіти Міністерства  освіти і науки України №4/1978-19 від 20.09.2019  «Про проведення  Всеукраїнського уроку про гуманне та відповідальне  ставлення до тварин» інформуємо, що 2-4 жовтня 2019 року  в закладах освіти пропонується провести «ІІ Всеукраїнський урок доброти», присвячений Всесвітньому дню захисту тварин, який відзначається 4 жовтня.
Про особливості проведення уроку, отримання сертифікату, умови участі  у даному заході можна ознайомитись на сайті Благодійного фонду «Щаслива лапа»  за посиланням:

https://happypaw.ua/ua/news/one/385

Про проведення екологічного тренінгу

Шановні колеги!
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проводить цикл тренінгів з моніторингу стану навколишнього природного середовища.
Перший тренінг з циклу "Моніторингові дослідження біологічного різноманіття:флора та фауна" відбудеться з 29 по 31 жовтня 2019 року у м.Києві.
Для участі запрошуються  методисти, вчителі природничих дисциплін, керівники гуртків та дитячих громадських екологічних організацій.
Витрати на відрядження  здійснюються за рахунок організації, що відряджає.
Телефони для довідок: (044)430-02-60, 430-00-64, 430-43-90 (Тамара Радченко).

понеділок, 23 вересня 2019 р.

Про особливості ТЮБ -2019


Шановні колеги!        
  
  Хмельницький обласний турнір юних біологів відбудеться 28 вересня 2019 року (субота)
 на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти
                                                                                     (м. Хмельницький, вул. Озерна, 14).
 Початок о 9-30, орієнтовний час завершення – близько 17-30. Просимо заздалегідь подбати про від'їзд.
 ТЮБ-2019  буде проведено в 2 тури, в яких беруть участь всі команди: І тур до обіду та ІІ тур після обіду. На основі суми балів за обидва тури буде побудована підсумкова рейтингова таблиця.  Переможцем Турніру (І місце) стане команда, яка набере найбільшу кількість балів, призерами - до 50% команд з найвищими позиціями в рейтингу.
З метою зниження навантаження на учасників та організації умов для ефективної роботи командам пропонується 10 задач з числа завдань Всеукраїнського турніру юних біологів:
 1) місце народження; 3) градуйовані потенціали; 6) модель; 7) поїхали; 9) мікробіом; 10) злочин і кара; 12) невловимий месник; 14) прищепи; 18) сміх; 19) випробування ліків insilico.
На турнірі (за весь день ігор) допускається 1 безштрафна відмова від доповіді конкретної задачі. Кожна наступна відмова веде до зменшення коефіцієнта доповідача на 0.2.
Розігрування задачі триває до 44 хв і проводиться згідно регламенту:
Команда-Опонент пропонує команді-Доповідачу задачу, Доповідач згоджується чи відхиляє пропозицію
до 1 хв.
Підготовка до доповіді
до 2 хв.
Доповідь
до 7 хв.
Підготовка до опонування, включаючи уточнюючі запитання команди-Опонента до Доповідача та відповіді на них
до 3 хв.
Виступ Опонента
до 5 хв.
Відповідь Доповідача на зауваження Опонента
до 1 хв.
Дискусія між Доповідачем та Опонентом
до 2 хв.
Підготовка до рецензування, включаючи уточнюючі запитання команди-Рецензента до Опонента та Доповідача і відповіді на них
до 3 хв.
Виступ Рецензента
до 3 хв.
Відповіді Доповідача та Опонента на зауваження Рецензента
до 1 хв.
Дискусія між Доповідачем, Опонентом та Рецензентом
до 3 хв.
Загальна дискусія команд
до 5 хв.
Уточнюючі запитання журі до команд
до 3 хв.
Заключні слова Рецензента, Опонента і Доповідача
до 1 хв.
Виставлення оцінок
до 1 хв.
Виступи членів журі (у разі необхідності)
до 3 хв.

  Учасникам, керівникам команд та членам журі буде запропонований обід вартістю 30 грн. (за бажанням) на базі їдальні Хмельницького ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради.
Просимо до 26 вересня зареєструвати членів команди і керівників, які будуть обідати за посиланням:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1qnh1raRCdQiG9KGpW06-jJSiXmv0j-0uLzLp35gHoQg/edit?usp=sharing











                                        

середа, 18 вересня 2019 р.

Ще раз про завдання ТЮБ

З метою зниження навантаження на учасників ТЮБ та організації умов для ефективної роботи, на Хмельницький обласний  турнір пропонується 10 задач із 20 завдань Всеукраїнського турніру юних біологів  (2019 рік):


1. Місце народження.
 Вважається, що життя зародилось у морській воді. Проаналізуйте хімічний склад клітини та вкажіть ідеальне місце для зародження життя на нашій планеті.

3. Градуйовані потенціали.
Які принципові відмінності у фізіології тварин могли виникнути, якби потенціал дії запускався не за принципом «все або нічого», а градуйовано?

 6. Модель.
 Багато міфічних та казкових істот мають реальних прототипів серед живих організмів. Складіть ТОП-5 пар (за подібністю): «міфічна істота – прототип» та обґрунтуйте свій вибір.

 7. Поїхали!
Якими властивостями має володіти організм, здатний вижити на іншій планеті та заселити її? Планету оберіть на ваш розсуд, а організм змоделюйте із уже існуючого на Землі.

9. Мікробіом.
 Нині доволі поширені дослідження ролі мікробіому у травленні, імунітеті та інших процесах в організмі людини та тварин. А наскільки важливу роль мікробіом відіграє в житті рослин та грибів?
10. Злочин і кара.
 Цитотоксичні Т-лімфоцити вбивають клітини, які несуть антиген, за допомогою виділення перфоринів та гранзимів. Крім того, Т-кілери здатні використовувати таку зброю і проти інших Т-кілерів, однак самі ці кілери залишаються непошкодженими. Як цитотоксичним Т-лімфоцитам вдається «уникати» самознищення власною ж зброєю, коли вони вбивають різні клітини-мішені?

12. Невловимий месник.
«Найкращий» паразит тварин – той, хто найдовше зможе експлуатувати хазяїна, вправно «маскуючись» від його імунної системи, можливості якої не безмежні. Проаналізуйте стратегії експлуатації хазяїна й способи уникнення імунної відповіді паразитами та запропонуйте, на вашу думку, найоптимальнішого паразита серед існуючих й способи боротьби з таким «невловимим месником».

14. Прищепи.
 Запропонуйте способи створення химерних організмів (з різних видів) без використання генетичних маніпуляцій і зазначте, що можна було б досліджувати у цих організмів для вирішення теоретичних та прикладних проблем біології?

18. Сміх.
 Яка адаптивна роль сміху?

19. Випробування ліків in silico.
 Нині значна частина ліків тестується in silico лише на рівні взаємодії із білкоммішенню. Тестування на біологічних системах вищого рівня (клітини, органи, тварини, люди) – це тестування, які проводяться в лабораторіях, потребують багато часу та матеріальних ресурсів. Проаналізуйте сучасні досягнення біоінформатики та молекулярної біології і запропонуйте проект по створенню першої системи доклінічних випробувань in silico. Зазначте, за яких умов віртуальні тест-моделі стануть більш поширеними ніж лабораторні?

 Увага! Ознайомитись з  рекомендаціями щодо підготовки, особливостей організації і проведення турніру та  нагородження переможців  можна у методичному посібнику "Всеукраїнський турнір юних біологів: як досягти високих результатів" 
(автор  О.В. Іваненко), який знаходиться на сторінці "Методичні рекомендаці" у папці "Іваненко О. Метод.посібник".

понеділок, 16 вересня 2019 р.

Запрошуємо до реєстрації на турнір юних біологів


Відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22 вересня 2011 року № 1099, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 року за № 1318/20056, та наказу Міністерства освіти і науки України від 06 серпня 2019 року № 1077 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів із навчальних предметів у 2019/2020 навчальному році» повідомляємо, що з 06.09.2019 року розпочалася електронна реєстрація на обласний етап Всеукраїнського учнівського турніру юних біологів.
Звертаємо увагу, що електронна реєстрація є обовязковою і її необхідно здійснити не пізніше ніж за 7 днів до початку проведення турніру за посиланням:


Заявку на участь команд в обласному етапі турнірів просимо надсилати на електронну адресу: greben-o@ukr.netне пізніше ніж за 5 днів до початку  проведення турніру.

Турнір юних біологів проводиться 27-28 вересня 2019 року.
Запрошуємо до участі!

пʼятниця, 13 вересня 2019 р.

Дослідження у природі






Формування дослідницьких компетенцій у школярів - одне із пріоритетних завдань сучасного уроку біології.  Тому на курсах підвищення кваліфікації вчителів біології і екології дослідженням приділяється велика увага.








 

середа, 11 вересня 2019 р.

ШКОЛЯРІ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ЗВІЛЬНИТИ ПЛАНЕТУ ВІД СМІТТЯ



ШКОЛЯРІ  МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ЗВІЛЬНИТИ ПЛАНЕТУ ВІД СМІТТЯ, ДОЛУЧИВШИСЬ ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ЧИСТИХ БЕРЕГІВ.
АКЦІЯ ТРИВАТИМЕ З 16 ДО 30 ВЕРЕСНЯ
Чи знаєте ви, що за нинішніх темпів засмічення річок, морів та океанів до 2050 року в них буде більше пластику, аніж риби? Щоб запобігти цьому, в треті вихідні вересня (цьогоріч – 21 вересня) мільйони волонтерів у всьому світі (понад 150 країн) долучаються до глобального прибирання.
 В Україні челендж проходить під девізом «Я прибрав – твоя черга-2: змінимо майбутнє разом». 
Умови участі – прості: зберіть друзів, приберіть біля себе береги річки чи ставки, зареєструйтеся та викладіть фото «До» і «Після» прибирання в мережі Facebook з хештегом #Яприбрав_ТвояЧерга2
Перша тисяча учасників отримає в подарунок екосумки.
Акція проводиться з 16 до 30 вересня за підтримки Європейського Союзу та Програми розвитку ООН.
Передаємо челендж всім осередкам "Екологічної варти"!

вівторок, 10 вересня 2019 р.

Підвищуємо кваліфікацію!

Курси підвищення кваліфікації для вчителів біології і екології (10-11 класи):









Будьмо милосердними!

Шановні колеги!
Знову звертаюся до біологічної спільноти Хмельниччини.   Нашої допомоги потребує Любинська Людмила Григорівна, доктор біологічних наук, професор Кам'янець-Подільського національного університету, голова журі обласного етапу Всеукраїнської олімпіади з біології і просто хороша, надійна, безвідказна у допомозі  Людина.
 Людмилі Григорівні необхідна термінова дороговартісна операція, яка має пройти у найближчий час. Хто має змогу допомогти, допоможіть!

5168742704501158  Приватбанк 
Любінська Людмила Григорівна

понеділок, 9 вересня 2019 р.

ХІХ Всеукраїнська орнітологічна школа-семінар

Запрошуємо до участі! 
ХІХ Всеукраїнська орнітологічна школа-семінар «Орнітофауна та методи її дослідження»

Місце проведення: с. Дзвенигород Борщівського р-ну Тернопільської обл. (геостаціонар географічного факультету ТНПУ ім. В. Гнатюка).
Терміни проведення: 23-27 вересня 2019 р.

Проїзд до місця проведення орнітошколи за рахунок сторони, яка відряджає. Харчування та проживання за рахунок оргвнесків учасників семінару. Проживання в умовах, наближених до польових. З собою потрібно взяти: каремат, спальний мішок, польовий одяг, засоби власної гігієни, посуд, бінокль та визначник птахів.
Організаційний внесок: 600 грн.
Майстер класи: дослідження міграцій птахів; встановлення павутинних сіток, відлов та кільцювання птахів; морфометрія; визначення птахів «до виду»; методики наукових презентацій, прижиттєве дослідження живлення птахів; виготовлення пташиних тушок та чучел; опис пташиних гнізд та кладок; виготовлення колекційних пташиних кладок; ведення звітної документації; біометрія в орнітології; використання фотопасток та відеокамер для спостереження за гніздуванням птахів.
Конференція: ХІ Всеукраїнська орнітологічна студентська конференція «Орнітологічні дослідження в Україні».
Мова спілкування: українська, англійська.
Доповідь: у форматі стенду, або мультимедійної презентації (10-15 слайдів). Регламент доповіді: 5-7 хв.
Робота у командах: опрацювання результатів досліджень, інтерпре-тація та презентація результатів, підготовка проекту статті.