Сторінки

Сторінки

пʼятниця, 27 грудня 2019 р.

Шановні колеги! 
Від щирого серця вітаємо Вас зі світлими та радісними святами Нового року та Різдва Христового! 
Новий рік-це щоразу новий старт, нова точка відліку, з якої починається втілення сподівань на краще!
Нехай 2020 рік стане роком утілення Ваших найзаповітніших мрій! Ми бажаємо, щоб під новорічною ялинкою Ви знайшли пакунок міцного здоров’я, мішечок натхнення та кошик добробуту й злагоди! Нехай святкові вогники запалять вашу душу теплом, а колядки наповнять серце любов’ю!

середа, 27 листопада 2019 р.

Свято "Колоска"!

Сьогодні десятки тисяч школярів України в одному інтелектуальному подиху об'єднає
 Міжнародний природничий інтерактивний конкурс "Колосок"!
Осінній етап-"Смішний Колосок", однак, скільки цікавої,  наукової, інтегрованої, корисної інформації отримали учасники під час підготовки до Конкурсу.
          Учасникам бажаємо успіхів, координаторам-витримки, батькам позитивних хвилювань за  власних дітей!
  Особливість сьогоднішнього дня- це почуття гумору та посмішки!



четвер, 21 листопада 2019 р.

Про сертифіковані семінари

Шановні колеги!
На сайті ХОІППО виставлено інформацію про сертифіковані безкоштовні семінари-тренінги на наступний навчальний рік. З біології їх два: у січні та жовтні. Плануються групи по 30 чоловік. Хто бажає навчатися, прошу зареєструватися до 1 грудня.

середа, 20 листопада 2019 р.

Наука може бути веселою і захопливою!

"У школах, які я знаю, на мій погляд, мало сміються"- писав італійський письменник минулого століття Джані Родарі. Його перу належать багато казок та книжок для дітей. Він мріяв про те, щоб діти посміхалися якнайбільше. Саме тому, осінній Міжнародний природничий інтерактивний конкурс "Колосок -2019"  покаже, що наука може бути веселою і захопливою!
         Питання, відеоролики, цікава інформація для підготовки розміщені у Іnstagram, Facebook та на сайті Конкурсу. На рекламних матеріалах є QR-код, за яким можна знайти необхідні матеріали для підготовки.
 Прохання- донести інформацію до учнів і батьків.
 Бажаємо творчої наснаги! Давайте разом із Конкурсом зробимо життя наших дітей веселішим! Посмішок усім!


понеділок, 4 листопада 2019 р.

Молодець "Ерпента"!

З 29 жовтня по 3 листопада  2019 року  у Полтаві проходив ХVІІІ Всеукраїнський турнір юних біологів. 
Двадцять чотири кращі учнівські команди із Києва, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Івано-Франківської (2 команди), Львівської, Кіровоградської, Одеської
 (2 команди), Полтавської, Рівненської, Харківської 
(9 команд), Хмельницької, Черкаської, Чернівецької областей.
Хмельниччина була представлена  збірною командою школярів освітніх закладів:
ü  Шевчук Назар, учень 11 класу Хмельницького ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради, капітан команди (вчитель біології -Гусак Сергій Григорович, вчитель-методист);
ü  Малащук Оксана, учениця 11 класу Хмельницького ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради (вчитель біології - Гусак Сергій Григорович, вчитель-методист);
ü  Графова Єлизавета, учениця 10 класу Хмельницького ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради (вчитель біології - Гусак Сергій Григорович, вчитель-методист);
ü  Семенишен Максим Григорович, учень 11 класу Кам’янець-Подільського навчально-виховного комплексу №3 у складі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та ліцею (вчитель біології - Христофор Іванна Михайлівна, вчитель-методист);
ü  Шнира Дмитро, учень 10 класу Технологічного багатопрофільного ліцею з загальноосвітніми класами м. Хмельницького імені Артема Мазура (вчитель хімії- Литкіна Оксана Вікторівна).
 Керівник команди- Гусак Сергій Григорович, вчитель біології Хмельницького ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради, вчитель-методист.
Перемога у чвертьфінальних боях, труднощі у півфіналі згуртували команду, а  бажання перемогти було настільки сильним, що капітану  вдалося вивести команду у фінал.
Яскравим завершенням турніру став фінал, де за звання переможця боролися чотири команди – «Дослідник» (м. Київ); «Allium» (м. Харків); «Дирижабль» (м. Харків); «Ерпента» (Хмельницька область).
Найсильнішими під час фінального дебатного раунду виявилися хмельницькі школярі. Команда "Ерпента"  третій рік поспіль виборола Дипломи І ступеня Всеукраїнського турніру юних біологів.
Слід зазначити, що троє учасників команди мають особисту першість у змаганнях: Шевчук Назар, Семенишен Максим та Графова Єлизавета. Максима Семенишена відзначено Дипломом як найкращого опонента турніру та  званням «Містер толерантність».
Вітаємо команду «Ерпента»!!!
Висловлюємо щиру подяку всім, хто долучався до підготовки команди до турніру!


пʼятниця, 25 жовтня 2019 р.

Шановні колеги!
Від імені Любинської Людмили Григорівни дякую всім за матеріальну і психологічну підтримку, яку вона отримала від багатьох учителів, студентів, випускників! Необхідні кошти було зібрано, операція пройшла успішно.
Людмила Григорівна бажає усім міцного здоров'я, родинного благополуччя та Божого благословіння!
      Ми ж, вкотре, побажаємо пані Людмилі здоров'я і багаторічного служіння біологічній Науці!

середа, 9 жовтня 2019 р.

Курси вчителів хімії і біології


 Формування дослідницьких компетенцій-вимога сьогодення. Саме тому на курсах підвищення кваліфікації приділяється велика увага реалізації практичної складової програм з біології і хімії.
Практичні роботи з біохімії виконують курсанти під керівництвом магістра біології, Лауреати Премії НАН України для студентів та молодих вчених Іваненко О.В.






понеділок, 7 жовтня 2019 р.

Колосок!!!

Шановні колеги!

 28 листопада 2019 року в Україні буде проходити Міжнародний природничий інтерактивний конкурс "Колосок".
 Розпочинаємо активну підготовку до конкурсу. Учні старших класів можуть розповісти молодшим школярам про цікавинки конкурсу, ознайомити з газетою "Колосочок" і журналом "Колосок", показати цікаві досліди з рубрики "Лабораторія Колоска".
Інтеграція на часі! Саме цей конкурс дає можливість мотивувати школярів до досліджень, спостерігати, отримувати цікаву інформацію з природничих наук!
Запрошуємо до участі учнів 1-11 класів, батьківську громаду та вчителів!

Просимо поширити інформацію серед учнів і батьків!

четвер, 3 жовтня 2019 р.

З Днем Учителя!

Осінній промінь сонце шле,
Зоріють айстри світанково,
І знову, знову щобудень-
Дорога в школу.

І ти ідеш, бо діти ждуть!
Ідеш в погоду і негоду.
Ти знаєш, що важка ця путь,
Але зійти нема нагоди.

І школа, наче корабель,
Де діти юнги вчаться жити,
   В майбутнє лине. І щодень
   Кермує нею наш Учитель!

Учителю! Тобі ми шлем вітання,
Вклоняємось до самої землі
За труд твій щирий, за твої старання
І за любов, що нею наділив.



понеділок, 30 вересня 2019 р.

Про результати ТЮБ-2019


У 2019-2020 навчальному році до участі в обласному етапі турніру юних біологів  зареєструвалися  17 команд.  У турнірних боях взяли участь 16 команд. За результатами двох турів інтелектуальних змагань перемогу здобула команда Хмельницького обласного ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради «Ерпента-2»
 (вчитель Гусак С.Г.).






Дипломи ІІ ступеня здобули:
 збірна команда Полонської ОТГ «ДНК»;
збірна команда «Dream Team»;
збірна команда м.Камянця-Подільського «Лідер»;
команда СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м.Хмельницького  «Cerebrum».

Дипломи ІІІ ступеня здобули:

збірна команда м. Славути «Верес»;
збірна команда  м. Хмельницького  «Адреналін»;
збірна команда м.Нетішина «Спрут-2»;
команда Новоушицької ОТГ «Драйв».

Вітаємо переможців і призерів! Висловлюємо щиру подяку вчителям біології за їхній титанічний труд у підготовці команд до змагань! Щиро бажаємо на наступний рік перемог усім учасникам турніру.






четвер, 26 вересня 2019 р.

ТЮБ

Наказ про обласний турнір №342-од  виставлено у папці "ТЮБ-2019" на сторінці Олімпіади

вівторок, 24 вересня 2019 р.

ІІ Всеукраїнський урок доброти


 На виконання  листа Директорату дошкільної та шкільної освіти Міністерства  освіти і науки України №4/1978-19 від 20.09.2019  «Про проведення  Всеукраїнського уроку про гуманне та відповідальне  ставлення до тварин» інформуємо, що 2-4 жовтня 2019 року  в закладах освіти пропонується провести «ІІ Всеукраїнський урок доброти», присвячений Всесвітньому дню захисту тварин, який відзначається 4 жовтня.
Про особливості проведення уроку, отримання сертифікату, умови участі  у даному заході можна ознайомитись на сайті Благодійного фонду «Щаслива лапа»  за посиланням:

https://happypaw.ua/ua/news/one/385

Про проведення екологічного тренінгу

Шановні колеги!
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проводить цикл тренінгів з моніторингу стану навколишнього природного середовища.
Перший тренінг з циклу "Моніторингові дослідження біологічного різноманіття:флора та фауна" відбудеться з 29 по 31 жовтня 2019 року у м.Києві.
Для участі запрошуються  методисти, вчителі природничих дисциплін, керівники гуртків та дитячих громадських екологічних організацій.
Витрати на відрядження  здійснюються за рахунок організації, що відряджає.
Телефони для довідок: (044)430-02-60, 430-00-64, 430-43-90 (Тамара Радченко).

понеділок, 23 вересня 2019 р.

Про особливості ТЮБ -2019


Шановні колеги!        
  
  Хмельницький обласний турнір юних біологів відбудеться 28 вересня 2019 року (субота)
 на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти
                                                                                     (м. Хмельницький, вул. Озерна, 14).
 Початок о 9-30, орієнтовний час завершення – близько 17-30. Просимо заздалегідь подбати про від'їзд.
 ТЮБ-2019  буде проведено в 2 тури, в яких беруть участь всі команди: І тур до обіду та ІІ тур після обіду. На основі суми балів за обидва тури буде побудована підсумкова рейтингова таблиця.  Переможцем Турніру (І місце) стане команда, яка набере найбільшу кількість балів, призерами - до 50% команд з найвищими позиціями в рейтингу.
З метою зниження навантаження на учасників та організації умов для ефективної роботи командам пропонується 10 задач з числа завдань Всеукраїнського турніру юних біологів:
 1) місце народження; 3) градуйовані потенціали; 6) модель; 7) поїхали; 9) мікробіом; 10) злочин і кара; 12) невловимий месник; 14) прищепи; 18) сміх; 19) випробування ліків insilico.
На турнірі (за весь день ігор) допускається 1 безштрафна відмова від доповіді конкретної задачі. Кожна наступна відмова веде до зменшення коефіцієнта доповідача на 0.2.
Розігрування задачі триває до 44 хв і проводиться згідно регламенту:
Команда-Опонент пропонує команді-Доповідачу задачу, Доповідач згоджується чи відхиляє пропозицію
до 1 хв.
Підготовка до доповіді
до 2 хв.
Доповідь
до 7 хв.
Підготовка до опонування, включаючи уточнюючі запитання команди-Опонента до Доповідача та відповіді на них
до 3 хв.
Виступ Опонента
до 5 хв.
Відповідь Доповідача на зауваження Опонента
до 1 хв.
Дискусія між Доповідачем та Опонентом
до 2 хв.
Підготовка до рецензування, включаючи уточнюючі запитання команди-Рецензента до Опонента та Доповідача і відповіді на них
до 3 хв.
Виступ Рецензента
до 3 хв.
Відповіді Доповідача та Опонента на зауваження Рецензента
до 1 хв.
Дискусія між Доповідачем, Опонентом та Рецензентом
до 3 хв.
Загальна дискусія команд
до 5 хв.
Уточнюючі запитання журі до команд
до 3 хв.
Заключні слова Рецензента, Опонента і Доповідача
до 1 хв.
Виставлення оцінок
до 1 хв.
Виступи членів журі (у разі необхідності)
до 3 хв.

  Учасникам, керівникам команд та членам журі буде запропонований обід вартістю 30 грн. (за бажанням) на базі їдальні Хмельницького ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради.
Просимо до 26 вересня зареєструвати членів команди і керівників, які будуть обідати за посиланням:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1qnh1raRCdQiG9KGpW06-jJSiXmv0j-0uLzLp35gHoQg/edit?usp=sharing











                                        

середа, 18 вересня 2019 р.

Ще раз про завдання ТЮБ

З метою зниження навантаження на учасників ТЮБ та організації умов для ефективної роботи, на Хмельницький обласний  турнір пропонується 10 задач із 20 завдань Всеукраїнського турніру юних біологів  (2019 рік):


1. Місце народження.
 Вважається, що життя зародилось у морській воді. Проаналізуйте хімічний склад клітини та вкажіть ідеальне місце для зародження життя на нашій планеті.

3. Градуйовані потенціали.
Які принципові відмінності у фізіології тварин могли виникнути, якби потенціал дії запускався не за принципом «все або нічого», а градуйовано?

 6. Модель.
 Багато міфічних та казкових істот мають реальних прототипів серед живих організмів. Складіть ТОП-5 пар (за подібністю): «міфічна істота – прототип» та обґрунтуйте свій вибір.

 7. Поїхали!
Якими властивостями має володіти організм, здатний вижити на іншій планеті та заселити її? Планету оберіть на ваш розсуд, а організм змоделюйте із уже існуючого на Землі.

9. Мікробіом.
 Нині доволі поширені дослідження ролі мікробіому у травленні, імунітеті та інших процесах в організмі людини та тварин. А наскільки важливу роль мікробіом відіграє в житті рослин та грибів?
10. Злочин і кара.
 Цитотоксичні Т-лімфоцити вбивають клітини, які несуть антиген, за допомогою виділення перфоринів та гранзимів. Крім того, Т-кілери здатні використовувати таку зброю і проти інших Т-кілерів, однак самі ці кілери залишаються непошкодженими. Як цитотоксичним Т-лімфоцитам вдається «уникати» самознищення власною ж зброєю, коли вони вбивають різні клітини-мішені?

12. Невловимий месник.
«Найкращий» паразит тварин – той, хто найдовше зможе експлуатувати хазяїна, вправно «маскуючись» від його імунної системи, можливості якої не безмежні. Проаналізуйте стратегії експлуатації хазяїна й способи уникнення імунної відповіді паразитами та запропонуйте, на вашу думку, найоптимальнішого паразита серед існуючих й способи боротьби з таким «невловимим месником».

14. Прищепи.
 Запропонуйте способи створення химерних організмів (з різних видів) без використання генетичних маніпуляцій і зазначте, що можна було б досліджувати у цих організмів для вирішення теоретичних та прикладних проблем біології?

18. Сміх.
 Яка адаптивна роль сміху?

19. Випробування ліків in silico.
 Нині значна частина ліків тестується in silico лише на рівні взаємодії із білкоммішенню. Тестування на біологічних системах вищого рівня (клітини, органи, тварини, люди) – це тестування, які проводяться в лабораторіях, потребують багато часу та матеріальних ресурсів. Проаналізуйте сучасні досягнення біоінформатики та молекулярної біології і запропонуйте проект по створенню першої системи доклінічних випробувань in silico. Зазначте, за яких умов віртуальні тест-моделі стануть більш поширеними ніж лабораторні?

 Увага! Ознайомитись з  рекомендаціями щодо підготовки, особливостей організації і проведення турніру та  нагородження переможців  можна у методичному посібнику "Всеукраїнський турнір юних біологів: як досягти високих результатів" 
(автор  О.В. Іваненко), який знаходиться на сторінці "Методичні рекомендаці" у папці "Іваненко О. Метод.посібник".

понеділок, 16 вересня 2019 р.

Запрошуємо до реєстрації на турнір юних біологів


Відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22 вересня 2011 року № 1099, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 року за № 1318/20056, та наказу Міністерства освіти і науки України від 06 серпня 2019 року № 1077 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів із навчальних предметів у 2019/2020 навчальному році» повідомляємо, що з 06.09.2019 року розпочалася електронна реєстрація на обласний етап Всеукраїнського учнівського турніру юних біологів.
Звертаємо увагу, що електронна реєстрація є обовязковою і її необхідно здійснити не пізніше ніж за 7 днів до початку проведення турніру за посиланням:


Заявку на участь команд в обласному етапі турнірів просимо надсилати на електронну адресу: greben-o@ukr.netне пізніше ніж за 5 днів до початку  проведення турніру.

Турнір юних біологів проводиться 27-28 вересня 2019 року.
Запрошуємо до участі!

пʼятниця, 13 вересня 2019 р.

Дослідження у природі






Формування дослідницьких компетенцій у школярів - одне із пріоритетних завдань сучасного уроку біології.  Тому на курсах підвищення кваліфікації вчителів біології і екології дослідженням приділяється велика увага.








 

середа, 11 вересня 2019 р.

ШКОЛЯРІ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ЗВІЛЬНИТИ ПЛАНЕТУ ВІД СМІТТЯ



ШКОЛЯРІ  МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ЗВІЛЬНИТИ ПЛАНЕТУ ВІД СМІТТЯ, ДОЛУЧИВШИСЬ ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ЧИСТИХ БЕРЕГІВ.
АКЦІЯ ТРИВАТИМЕ З 16 ДО 30 ВЕРЕСНЯ
Чи знаєте ви, що за нинішніх темпів засмічення річок, морів та океанів до 2050 року в них буде більше пластику, аніж риби? Щоб запобігти цьому, в треті вихідні вересня (цьогоріч – 21 вересня) мільйони волонтерів у всьому світі (понад 150 країн) долучаються до глобального прибирання.
 В Україні челендж проходить під девізом «Я прибрав – твоя черга-2: змінимо майбутнє разом». 
Умови участі – прості: зберіть друзів, приберіть біля себе береги річки чи ставки, зареєструйтеся та викладіть фото «До» і «Після» прибирання в мережі Facebook з хештегом #Яприбрав_ТвояЧерга2
Перша тисяча учасників отримає в подарунок екосумки.
Акція проводиться з 16 до 30 вересня за підтримки Європейського Союзу та Програми розвитку ООН.
Передаємо челендж всім осередкам "Екологічної варти"!